Patron gimnazjum

Św. Kinga urodziła się 4 marca 1243 r. W Esztergom jako córka węgierskiego króla Beli IV z dynastii Arpadów. Do piątego roku życia przebywała w domu rodzinnym. W tym czasie na dworze Arpadów przebywała księżna Piastówna Salomea jako żona brata węgierskiego Kolomana. Widząc dzieciństwo Kingi, jej szlachetny charakter i niezwykłe cnoty przewidziała jakim błogosławieństwem dla Polski może stać się młodziutka Kinga. Salomea przywiozła Kingę do Polski jako pięcioletnie dziecko. W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. Wychowaniem Kingi zajęła się matka Bolesława - Grzymisława, która, jak pamiętamy, była fundatorką kościółka drewnianego w Bochni. Z powodu najazdów tatarskich rodzina książęca chroni się na Morawach, skąd wraca w 1243 r. Po niezwykle trudnej tułaczce cała rodzina wraca do Krakowa. Trwają też w tym czasie walki między Piastami o tron w Krakowie. Zwycięstwo odnoszą zwolennicy Bolesława i Grzymisławy. Kraków jest zrujnowany i dlatego rodzina zamieszkała w Nowym Korczynie i stąd kieruje odbudową stolicy. Bolesław uzyskał prawo do tytułu księcia krakowsko - sandomierskiego.

LOGO GIMNAZJUM

Autorką projektu jest uczennica klasy 3ag Skarlet Góra

MYP - Middle Years Programme

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 otwiera klasę gimnazjalną z programem MYP tj. Middle Years Programme w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy Pani Dyrektor mgr Haliny Pasternak i we współpracy z Gronem Pedagogicznym. Szkoła będzie starać się o nadanie tytułu szkoły kandydackiej, a następnie o akredytację organizacji IB.

MYP to program czteroletni obejmujący trzy lata gimnazjum oraz pierwszą klasę liceum tzw. klasę pre-IB, który umożliwia uczniom kontynuację nauki w klasie IB oraz zapewnia ciągłość przygotowania do programu Matury Międzynarodowej. Uczniowie mogą kontynuować naukę w polskim liceum i przygotowywać się do polskiej matury.

MYP nie skupia się na konkretnym systemie czy programie nauczania, ale jego celem nadrzędnym jest rozwój uczniów. MYP dopuszcza narodowy program nauczania, a uczniowie po ukończeniu trzech lat gimnazjum zdają polski egzamin gimnazjalny.  Jest to poszerzenie polskiej podstawy programowej gimnazjum dwujęzycznego oraz klasy pre-IB liceum o treści zalecane w Middle Years Programme. Ponadto, jest to nauczanie holistyczne, kładące nacisk na rozwijanie świadomości międzykulturowej, komunikacji, odpowiedzialności uczniów za własną naukę, krytyczne myślenia oraz poszukiwania i badania związków miedzy dziedzinami wiedzy.

MYP to osiem grup przedmiotowych, a wszystkie polskie przedmioty należą do tych grup. Przedmioty w większości będą nauczane dwujęzycznie, czyli z wykorzystaniem języka angielskiego.  Uczniowie zdają polski egzamin gimnazjalny. Możliwe jest również zdawanie zewnętrznie ocenianego egzaminu MYP. Decyzję o zdawaniu egzaminu lub poprzestaniu na polskim egzaminie gimnazjalnym podejmuje szkoła.

Ponadto, uczniowie przygotowują indywidulanie projekt edukacyjny w języku angielskim pod kierunkiem nauczyciela, który stanowi swoiste podsumowanie nauki w MYP. Temat projektu uczeń wybiera sam i jest on zgodny z jego zainteresowaniami czy pasjami. Może nim być np. eksperyment naukowy, praca twórcza, przedsięwzięcie biznesowe czy utwór literacki. Uczniowie gimnazjum będą brać czynny udział w działaniach wolontariatu jako niezbędnego składnika MYP.

MYP skupia się na nauczaniu praktycznym poprzez wykonywanie prac badawczych, eksperymentów, a ponadto korelacji międzyprzedmiotowej.

KONKURS MŁODZIEŻOWYCH DEBAT OBYWATELSKICH

Wydarzenie objęte patronatem honorowym

Prezydenta Tarnowa Pana Romana Ciepieli

oraz patronatem medialnym

RDN Małopolska.

10 stycznia 2018 roku, w auli MCDN odbyła się pierwsza debata w stylu oxfordzkim, rozpoczynająca trzecią edycję międzyszkolnego Konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich, którego organizatorem jest Gimnazjum Dwujęzyczne.

W Loży Mędrców zasiedli:

• p. Lucyna Bielatowicz – z-ca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa
  • p. Beata Kania – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej
  • p. Aleksandra Kubisztal – instruktor ds. edukacji Biura Wystaw Artystycznych.

Marszałkiem debaty był p. Andrzej Król, a funkcję Sekretarza sprawowała p. Aleksandra Sęk. Nad przebiegiem debaty czuwała Ekspert, p. Danuta Ciszek

W roli propozycji, argumentując tezę Niedaleko pada jabłko od jabłoni, wystąpiła drużyna Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Pojedynek na słowa wygrała drużyna opozycji – gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie.

Członkowie obu zespołów, przedstawiając swoje mowy, wykazali się umiejętnością budowania argumentacji oraz spokojem i swobodą podczas wypowiedzi.

Uczestnikom debaty, a szczególnie zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

"Nie mówi się nigdy za długo, gdy się mówi to, co powiedzieć trzeba."

Eugene Delacroix