Patron gimnazjum

Św. Kinga urodziła się 4 marca 1243 r. W Esztergom jako córka węgierskiego króla Beli IV z dynastii Arpadów. Do piątego roku życia przebywała w domu rodzinnym. W tym czasie na dworze Arpadów przebywała księżna Piastówna Salomea jako żona brata węgierskiego Kolomana. Widząc dzieciństwo Kingi, jej szlachetny charakter i niezwykłe cnoty przewidziała jakim błogosławieństwem dla Polski może stać się młodziutka Kinga. Salomea przywiozła Kingę do Polski jako pięcioletnie dziecko. W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. Wychowaniem Kingi zajęła się matka Bolesława - Grzymisława, która, jak pamiętamy, była fundatorką kościółka drewnianego w Bochni. Z powodu najazdów tatarskich rodzina książęca chroni się na Morawach, skąd wraca w 1243 r. Po niezwykle trudnej tułaczce cała rodzina wraca do Krakowa. Trwają też w tym czasie walki między Piastami o tron w Krakowie. Zwycięstwo odnoszą zwolennicy Bolesława i Grzymisławy. Kraków jest zrujnowany i dlatego rodzina zamieszkała w Nowym Korczynie i stąd kieruje odbudową stolicy. Bolesław uzyskał prawo do tytułu księcia krakowsko - sandomierskiego.

Wśród Piastów rozwija się duch franciszkański i jego gałąź żeńska -zakony klarysek. Kinga wraz z 20 Piastównami wstępuje do tego zakonu. Kinga pragnie zachować dziewictwo w małżeństwie i nakłania męża do życia w czystości. Bóg obdarzył ją nowymi darami, dzięki którym zajaśniała jako matka społeczeństwa małopolskiego.

Mądrze wspierała męża w sprawowaniu władzy i cały swój posag przeznaczyła na odbudowę Krakowa, rozbudowę Bochni i Wieliczki. Ufundowała kościół w Bochni na miejscu drewnianego, który ufundowała Jej teściowa księżna Grzymisława. Książe Bolesław chcąc odwdzięczyć się żonie nadał jej w wieczyste wiano Ziemię Sądecką, której stała się jedyną właścicielką. W 1280 roku rozpoczęła w Starym Sączu budowę kościoła i klasztoru, a po śmierci męża, Kinga udała się do starosądeckiego klasztoru zrzekając się równocześnie praw i tytułów książęcych.

W klasztorze nie pełniła żadnych godności. Za murami spędziła 12 lat. Zmarła 24 lipca 1292 r. w opinii świętości. Kult i legendy oraz świątobliwe życie Kingi i miłość ofiarna, którą za życia obdarzyła społeczeństwo małopolskie trwa nieprzerwanie od ponad 750 lat.

W 1691 roku zostaje beatyfikowana. W 1715 roku bł. Kinga otrzymuje oficjalnie tytuł patronki Polski i Litwy. Sądecka Święta Pani zostaje kanonizowana 16 czerwca 1999 r. Przez papieża Polaka.